logo
گل بهاران
گل بهاران

بونسای نارون

بونسای نارون

در این پست از سایت گلبهاران با معرفی بونسای نارون در خدمت شما هستیم. 

نام علمی: Ulmus parvifolia

نام انگلیسی: Chinese Elm/ Lacebark Elm

نارون بهترین گیاه برای مبتدی ها است و آنهایی که به تازگی بونسایی را شروع کرده اند. بونسای نارون در هر دو محیط باز و بسته می تواند زندگی کند. نور شدید خورشید و سرمای یخبندان برای آن فرق نمی کند. به سادگی و فوریت برگ های ریز از شاخه ها خارج می شوند و گیاه را می پوشانند. با هر سربرداری شاخه ای از بغل هر برگ خارج می گردد و آرایش شاخه ها به گونه ای است که هر مبتدی با کمی دقت می تواند درک کند کدام شاخه را هرس یا سربرداری نماید. بافت تنه برحسب گونه ها متفاوت است در بعضی صاف و در بعضی سخت و خشن و قاچ قاچ است. گونه های با چوب نرم و لطیف احتیاج به نگهداری به گونه ای دارند که در هنگام تغییر در درجات حرارت جابجایی آن به تدریج انجام گیرد.

محل نگهداری:

نور خورشید را دوست دارد اما در روزهای داغ تابستان بهتر است برای آن حفاظ سایه ای به هر نحو ممکن درست شود. خصوصاً آنهایی که بافت ظریف دارند. گونه هایی که در محیط بسته نگهداری می شوند را هرگز نباید نزدیک شیشه پنجره با نور مستقیم آفتاب قرارداد. به رغم دوست داشتن آفتاب سایه را نیز می پسندند.

در شرایط محیط باز جزء گیاهان خزان کننده است. از درجات حرارت پایین تر از ۵ درجه زیر صفر و همچنین بادهای شدید باید محافظت گردد. باران های طولانی ممکن است به گیاه صدمه وارد کند . بونسای نارون ممکن است با تغییر در شرایط محیطی شروع به خزان نمودن کند اما با فراهم و مساعد شدن شرایط گیاه سلامت خود را باز خواهد یافت.

تعویض گلدان:

هر ۱ تا ۳ سال در بهار گلدان احتیاج به تعویض دارد. ریشه ها وضعیت خاصی دارند و خیلی شکننده هستند. حتماً سعی کنید در جدا کردن ریشه ها از گلدان وسیله ای کاملاً تیز به کار ببرید به گونه ای که با یک حرکت ریشه ها از گلدان جدا گردند. خاک مورد استفاده خاک استاندارد یا آکاداما است.

هرس:

شاخه های ناخواسته را در اوایل بهار حذف کنید یا سه هفته قبل و یا سه هفته بعد از تعویض گلدان، در صورتی که در وسط تابستان هرس کنید توده ای از شاخه از محل زخم هرس خارج می گردند. شاخه هایی که تشخیص می دهید ضعیف هستند در وسط تابستان حذف کنید تا شاخه های قوی تر جایگزین آنها گردد.

بونسای نارون
سبک: دوقلو (مادر وفرزند)
ارتفاع+گلدان: ۵۸سانتیمتر
گسترش: ۷۹سانتیمتر

سربرداری:

شاخه ها رابه گونه ای سربرداری کنید که در آنها فقط یک یا دو برگ باقی بماند. شاخه های درهم رفته را حداقل ۲ بار در سال حذف کنید.

آبیاری:

برعکس سایر گیاهان که در بهار و تابستان نیاز به آب فراوان دارند. در این گیاه فقط مرطوب نگهداشتن خاک کافی است و در زمستان اگر خاک کمی خشک شود ضرری برای گیاه ندارد.

تغذیه :

مواد غذایی متعادل در فصل های رشد مورد نیاز گیاه است و اگر در زمستان رشد ادامه پیدا نمود تغذیه با مواد ضعیف تر بدون ازت را ادامه دهید.

هشدار !!

هرگز نارون چینی را با سموم قارچ کش و حشره کش نفوذی سمپاشی نکنید زیرا خزان برگ ها را باعث می گردند. خوشبختانه واریته نارون چینی تقریباً بدون آفت است.

گونه‌های نارون

برخی از گونه‌های نارون چنین‌اند:

اوجا, Ulmus minor: این گونه در شمال ایران می‌روید.
مَلَچ, Ulmus glabra: گونه‌ای که در استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و آذربایجان می‌روید.
نارون چتری, Ulmus Umbraculifera: گونه‌ای از نارون که در ایران و افغانستان می‌روید.
نارون برگ‌ریز یا نارون گل‌پشه‌ای, Ulmus boissieri: گونه‌ای از نارون که تنها در کشور ایران می‌روید.
نارون سفید, Ulmus laevis
نارون قرمز, Ulmus rubra

تصویر زیبای بونسای نارون تپه هیل ارباب حلقه های سه گانه درپاییز

روش ازدیاد درخت نارون

  • کاشت بذر در ماه اردیبهشت که بذر ها به روی درخت رسیدن وتازه هستند
  • کاشت قلمه سبز در فرودین شاخه هایی که هنوز چوبی نشدن به طول ۱۵-۲۵سانتیمتر وحدود یک سوم قلمه ها را در خاک فرو می کنند و برای حفظ رطوبت قلمه ها بهتر است به روی آنها پلاستیک شفاف کشید.
  • روش دیگر کاشت پا جوش هایی است که گیاه نارون بسیار تولید می کند .
  • روش خوابانیدن هوایی که در بهار صورت می گیرد بهترین روش برای گرفتن پایه بونسای می باشد تنه مناسبی را انتخاب و پوست آنجا که می خواهید ریشه نابجا تولید شود بکنید وسپس با خزه مرطوب بپوشانید و برای حفظ رطوبت خزه ها را با پلاستیک باند پیچی بکنید.

نکات تکمیلی درباره بونسای نارون


✅درخت نارون چوب بسیار مقاوم ومحکم دارد و در صنایع مبل سازی و کشتی سازی مورد استفاده قرار میگیرد. نارون گیاهی دارویی و در بسیاری از بیماری ها پوست و برگ گیاه استفاده درمانی دارد.

✅گلهای نارون جنبه زینتی ندارند و درفصل بهار شکوفا می شوند و گلها دارای چهار پرچم و هم زمان نر وماده هستند و گرده افشانی توسط باد صورت می گیرد.

✅برگ های درخت نارون تخم مرغی نا متقارن و نوک تیز و سطح زبر با لبه داندانه های مضاعف است.

✅میوه های درخت نارون بالدار،بیضی شکل و با قاعده گوه ای است و دانه نزدیک به انتهای آن قرار دارد.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*