logo
گل بهاران
گل بهاران

بونسای چیست

بونسای چیست

بونسای چیست ؟

بونسای چیست ؟

بونسای به درخت‌هایی گفته می‌شود که در طبیعت در اندازه‌های بزرگ و چند متری وجود دارد ولی با کمک روش‌های خاص پرورش که بیشتر شامل هرس می‌شود گیاه را در اندازه خیلی کوچک‌تر نگه می‌دارند و اجازه رشد بیشتر نمی‌دهند.

بونسای در واقع یک کپی مینیاتوری از درخت اصلی است که با روشهایی باغبانی رشد آن را کنترل کرده ایم و طوری آن را پرورش داده ایم که دقیقا مثل یک درخت کهنسال ولی در سایز کوچک نمایش داده شود.

بونسای ترکیبی از هنر و علم باغبانی است.

تاریخچه بونسای

اگر چه بن‌سای یک واژه ژاپنی است.اما مبدا و ساخت این هنر از امپراطوری چین سرچشمه گرفته است .نقاشی های روی دیوار در ۲۰۰ سال قبل از میلاد در کاخ های امپراطوری چین باستان ، درختان کوتوله ای را در ظروف به تصویر کشیده است.در چین تصاویر درختان مینیاتوری به شکل پرندگان و حیوانات را ‘pun-sai’ می نامیدند که این لغت ریشه واژه bonsai را ساخته است. بن‌سای تنها در ۳قرن اخیر توسط ژاپنی ها به سایر کشورها شناخته شده است و هم اکنون بنسای به یک کالای تجاری تبدیل شده و سالیانه میلیون ها بن‌سای از چین به سایر کشورهای جهان صادر می شود.

در حدود ۲۳۰۰ سال پیش در چین نظریه ۵ عنصر تشکیل دهنده طبیعت(آب،آتش،چوب،فلز و زمین) ارائه شد و  طبیعت را بصورت طرحی در مقیاس کوچک به عنوان جادو و افسانه مطرح کردند. برای مثال به وجود آوردن کوه در مقیاس کوچک. دو هزارسال بعد؛ واردات  نفت سوز( ارمکوریتلنیتسی) و نفت تحت امپراطوری هان به دلیل تجارت با همسایگان صورت گرفت.سال ها بعد خود چینی ها شروع به ساختن  ارمکوریتلنیتسی کردند و برای جذب خریدار  اشکال مختلفی به آن دادند و در این بین برخی از آنها با گلسنگ و خزه تزیین شد. در حقیقت آنها مناظر مینیاتوری طبیعی ارمکوریتلنیتسی را به وجود آورده بودند. منشا این ایده را در تاریخ نقاشی ها کشف شده در چین میتوان ردیابی کرد. یکی دیگر از شواهد تاریخی که نشان می دهد بونسای در چین به وجود آمده است نقاشی در آرامگاه شاهزاده ژانگ هوای که در سال ۷۰۶ میلادی کشیده شده است که دوخانم با گیاهان کوچک در ظروف کم عمق را نشان می دهد.

  در طول قرن ها سبک ها ی مختلفی به دلیل مناظر متنوع  در هر منطقه از کشور چین در بن‌سای بوجود آمد . مردم چین باستان آن را پن‌سای (pun tsai)صدا می زدند و نقاش ها یک درخت در گلدان را به عنوان نمادی از شیوه زندگی آن زمان ترسیم  کرده بودند.

آبیاری بونسای

بن‌سای نیز مانندِ هر گیاهِ دیگری به یک آبیاریِ کامل و منظم نیاز دارد. به دلیل این که خاستگاه این گیاهان از کشورهای آسیای جنوب شرقی می‌باشد، مانند: چین، تایلند و… آب و هوای مناسب برای گیاه بن‌سای، گرم و مرطوب می‌باشد. پس بهتر است که برگهای بن‌سای را ۱ یا ۲ بار در روز با افشانه خیس شوند. تا رطوبتِ آن تأمین شود. دقت کنید که هیچ وقت خاک بونسای را کاملا خیس نکنید چون ریشه گیاه کم کم دچار پوسیدگی میشود.

همچنین دمای اتاق هم برای بن‌سای مناسب است. نور مستقیمِ خورشید باعثِ سوختن درختچه بن‌سای می‌شود. نور غیر مستقیم یا نور پشت پرده با حداقل یک متر فاصله برای بن‌سای مناسب می‌باشد. البته برخی گونه‌ها هم وجود دارند که برای فضای بیرون هستند که منظور ما گونه‌های آپارتمانی می‌باشد.

آبیاری باید در تابستان بیشتر و در زمستان کمتر باشد. از آبیاری بیش از حد هم خودداری کنید، چراکه باعثِ فساد و خفگیِ ریشه می‌شود. بهترین زمانِ آبیاریِ بن‌سای بعد از غروب آفتاب می‌باشد. چون آب تا فردا صبح تبخیر نمی‌شود و همچنین نور باعث سوختنِ برگ‌ها نمی‌شود.

در مقالات بعدی به طور کامل با بونسای آشنا خواهیم شد

بونسای چیست

دیدگاه‌ها (۰)

*
*