logo
گل بهاران
گل بهاران

خاک برگ چیست؟ نحوه درست کردن خاک برگ

درست کردن خاک برگ

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که خاک برگ چیست و روش درست کردن خاک برگ به چه صورت است. اگر پاسخ این سوالات برای شما مهم است این مقاله را دنبال کنید.

خاک برگ چیست؟

خاک برگ از پوسیده شده موادی مثل دمبرگ های درختان، چمن های قیچی شده و غیره بوجود میاد.

خاک برگ برای گلها و گیاهان ارزش غذایی خاصی نداره و فقط بخاطر سبک و قابل نفوذ کردن خاک از اون استفاده میشه. از خاک برگ به عنوان یکی از خاکهای بستری برای گیاهان زینتی و آپارتمانی استفاده میکنند.

روش درست کردن خاک برگ

خاک برگ را میتوانید از گلفروشی ها خریداری بفرمایید ولی به راحتی میتوانید آن را در منزل هم درست کنید. البته برای درست کردن خاک برگ باید صبور باشید. زمان همه چیز را درست خواهد کرد.


با آموزش روش درست کردن خاک برگ همراه ما باشید.


ابتدا گودالی را در حیاط حفر کرده و برگهای خزان شده ی حیاط .. کوچه و خیابان را جمع آوری بفرمایید. ضمنا میتوانید زواید سبزیجات و پوست میوه ها و تفاله چای را پس از خشک کردن به این ترکیب اضافه کنید. توجه کنید که ابتدا حتما این ضایعات را خشک کنید. همچنین میتوانید مواد دیگری مثل پوست گردو، بادام، پسته، فندق، انواع کاغذ باطله، استخوانهای مرع و ماهی ..شاخه های نازک هرس شده … و هر موادی که برای گیاه مضر نمیباشد در گودال بریزید.

سپس بگذارید این ترکیب در زیر خاک تا سال بعد بماند .. و هر ماه یکبار با وسیله ای سعی کنید آنرا زیر و رو نمایید و چند تکه ذغال نیز در آن بیندازید . زیر و رو کردن به فرایند پوسیده شدن کمک بسیاری میکند. سال بعد برای آزمایش چند برگ را از داخل برداشته و یک تلنگر به آن بزنید. در صورت از هم پاشیده شدن خاک برگ شما آماده میباشد. ترجیحا این ترکیب باید ۳ الی ۴ سال در زیر خاک باقی بماند. پس از بیرون آوردن خاک برگ از داخل گودال آن را الک کرده ضایعات آن را جدا فرمایید و در آخر برای ضد عفونی آن از قارچ کش استفاده کنید.

فواید و مزایای خاک‌ برگ

  • خاک‌ برگ رطوبت را در خود نگه می‌دارد.
  • این نوع کود از زهکشی خوب و مناسبی برخوردار است.
  • خاک‌ برگ به سبک و قابل‌ نفوذ شدن خاک کمک می‌کند.

نکات تکمیلی پیرامون خاک برگ

  • برای تسریع در فرایند پوسیدگی میتوانید کود مانند اوره با آن اضافه فرمایید
  • برای اینکه خاک برگ شما زودتر آماده شود و برگها زودتر پوسیده شوند از برگهای نازکی مانند برگ درختان نارون، افرا، چنار و غیره استفاده کنید
  • بهترین زمان برای تهیه خاک برگ فصل پاییز میباشد
  • ترجیحا در خاک گیاهان گوشتی و کاکتوس ها از خاک برگ استفاده نکنید چون خاک برگ رطوبت را در خود نگه می‌دارد و باعث پوسیدگی ریشه در کاکتوس و گیاهان گوشتی می‌شود.

همچنین بخوانید

بهترین کود کاکتوس چه نوع کودی است؟

گلبهاران
دیدگاه‌ها (۰)

*
*