logo
گل بهاران
گل بهاران

زهکشی گلدان

زهکشی گلدان

زهکشی گلدان عبارت است از عملیاتی که در آن آب گلدان به راحتی تخلیه میشود تا باعث پوسیدگی ریشه نشود. این زهکشی باید بصورتی باشد که هم آب اضافی را خالی کند و در عین حال این آب اضافی را خیلی سریع خالی نکند چون مانع آبیاری مناسب ریشه ها میشود.

چرا زهکشی گلدان ضروری است؟


بسیاری از گل‌ها و گیاهان زینتی به ماندگاری آب در مجاورت ریشه‌های خود حساس هستند و وجود آب به مدت طولانی در گلدان موجب پوسیدگی ریشه‌های آن‌ها می‌شود لذا تا آنجایی که می‌توانیم باید جلوی ماندن آب در گلدان را بگیریم.

روشهای زهکشی مناسب گلدان

سوراخ ته گلدان باید مناسب باشد

سوراخ ته گلدان نباید خیلی ریز باشد چون مانع تخلیه سریع آب شده که آن هم منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شما میشود. همچنین سوراخ ته گلدان نباید خیلی هم بزرگ باشد چون آب خیلی سریع تخلیه میشود و همچنین خاک گلدان هم کم کم از این سوراخ بیرون میریزد. بعضی وقتها سوراخ گلدان مناسب است اما به مرور زمان خاک خود گلدان باعث میشود سوراخ ته گلدان بسته شود. برای جلوگیری از این کار میتوانید از یک توری سیمی یا پلاستیکی استفاده کنید.

انتخاب خاک مناسب

برای این کار باید خاکی درست کنیم که وقتی به خاک گیاه خود آب می دهید به راحتی از زیر گلدان خارج شود.

برگ – ماسه یا شن – پرلیت – پوست برنج – لیکا

اضافه کردن موارد بالا به خاک باعث ،زهکشی در خاک خواهد شد میزان اضافه کردن این مواد هم به نوع گیاه بستگی دارد.

برای گلهای بیرونی میتوانید فقط از ماسه در خاک خود استفاده نمائید. معمولا ۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد ماسه + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی کمپوست برای اغلب گل و گیاهان بیرونی استفاده میشود.

اگر خاک باغچه شما خاک سفتی است و همیشه در آن آب جمع میشود بهترین راه حل اضافه کردن ماسه به خاک باغچه میباشد. در برخی مواقع نیز با استفاده از دفن کردن لوله های مخصوص زهکشی در باغچه و فضای سبز از ماند آب زیادی در خاک جلوگیری میکنند که در مقالات بعدی درمورد این قسمت مفصل توضیح خواهیم داد.

برای گلهای آپارتمانی نیز ترکیب برگ و پوست برنج و یا پرلیت بسیار مفید و موثر خواهد بود. و در اغلب گلهای آپارتمانی ترکیب ۲۰ درصد خاک باغچه + ۴۰ درصد برگ + ۲۰ درصد پوست برنج + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی استفاده میشود. که در برخی از گلهای آپارتمانی از پرلیت و ماسه نیز استفاده خواهد شد.

ریختن شن درشت یا پوکه معدنی به کف گلدان

مقداری شن درشت و پوکه معدنی در کف گلدان خود بریزید ، این کار باعث ایجاد فضای خالی بین ذرات خاک می شود و هنگام آبیاری به گل و گیاهان خود آب در کف گلدان جمع نمی شود چرا که اگر این اتفاق بیفتد ، ریشه گیاه دچار پوسیدگی شده و گیاه از بین خواهد رفت .

پوکه یک نوع ماده معدنی است که برای کارهای ساختمانی به کار می رود و برای سبک کردن خاک و زهکش گلدان در کار گل و گیاه هم کاربرد داره

استفاده از پوکه معدنی در گلدان به روش های مختلفی قابل انجام می باشد و می توان در انواع مختلفی آن ها را در انواع مختلف گل ها استفاده کرد.
پوکه معدنی در گلدان باعث رشد بهتر و بیشتر گیاه شده و موجب می شود که رشد بیشتری را داشته باشد.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی و باغداری بسیار گسترده است و تاثیر شگفت انگیزی بر روی کیفیت محصولات می گذارد ، به دلیل وزن کم پوکه می توان در هر مکانی مثل گلخانه و گلدان ، باغچه و …از آن استفاده کرد.
امروزه پوکه معدنی استفاده زیادی را در کشاورزی داشته و می توان در انواع مناسبی برای میوه دهی بیشتر گیاهان شد و از این طریق سود خوبی را به دست آورد.
پوکه به دلیل خروج از معدن املاح معدنی فراوانی را با خود به همراه دارد و آن را به گیاه منتقل می کند که در نهابت وجود پوکه معدنی در خاک کشاورزی موجب بهبود رشد گیاه می شود.
بر عکس خاک که آب را فورا تبخیر می کند پوکه آب را درون خودش نگه می دارد و نیازی به آبیاری مکرر نیست ، به دلیل وجود مواد معدنی به سالم ماندن گیاه کمک می کند.
تخلخل باعث رشد سریع تر گیاه می شود و تنها در پوکه معدنی تخلخل وجود دارد ،

به دلیل اینکه پوکه معدنی در حرارت بسیار بالا تولید می شود خاصیت ضد باکتری دارد.
استفاده از پوکه در کشاورزی موجب می شود تا از تبخیر آب جلوگیری شود و خاک به مدت طولانی مرطوب باقی بماند

همچنین باعث تقویت نگهداری آب و مواد غذایی در گیاه می شود که رشد بیشتر گیاهان را موجب می شود.

پوکه معدنی قیمت بسیار پایینی هم دارد که میتوانید بصورت آنلاین از گلبهاران تهیه کنید

خرید پوکه معدنی

دیدگاه‌ها (۰)

*
*