logo
گل بهاران
گل بهاران

کود کاکتوس چیست؟

کود کاکتوس

کاکتوس ها هم مانند گلهای آپارتمانی دیگر نیاز به مراقبت دارند. وجود خاک مناسب، آبیاری منظم و نوردهی مناسب برای رشد کاکتوس ضروری است اما اگر میخواهید کاکتوس های شما رشد بهتری داشته باشند باید از کود کاکتوس استفاده کنید. استفاده از کود کاکتوس باعث میشود تا کاکتوس های شما شاداب تر و سر حال تر باشند و رشد بهتری داشته باشند.

بهترین کود کاکتوس چه نوع کودی است؟

کودهای کامل دارای عناصری همچون فسفر(P)، نیتروژن (N) و پتاسیم (k) می باشند. هر سه عناصر نامبرده شده در گیاهان وظیفه خاصی را عهده دار خواهند شد. فسفر در رشد ریشه ها و گیاهانی با گلهای بیشتر، درشتر و با کیفیت بیشتر تاثیر دارد؛ از طرفی پتاسیم در تولید گل، رشد ریشه، رنگ بهتر گلها و میوه ها، قوی تر شدن ساقه گیاهان و افزایش آمادگی گیاه برای مقابله با بیماری ها و خطرات دوران استراحت موثر می باشد. نیتروژن نیز در رشد عمومی گیاه و تحریک رشد برگ و ساقه و سبزی گیاه تاثیر دارد.

توجه کنید که هر چند کاکتوس ها نیاز غذایی کمتری نسبت به سایر گلهای آپارتمانی دارند با این حال استفاده از کود ضروری است. برای کاکتوس ها باید از کودی استفاده کنید که میزان نیتروژن کمتر از پتاسیم باشد. ازت (نیتروژن) بالا باعث آبکی شدن بافت‌های کاکتوس می‌شود و ترک‌هایی در روی گیاه ایجاد می‌شود.

برای کاکتوس ها میتوانید از کود کم نیتروژن ۱۰-۱۰-۵ استفاده کنید.

نکاتی درباره استفاده از کود کاکتوس

توجه کنید که استفاده از کود باید در دوره رشد گیاه باشد. اکثر کاکتوس ها در دوره زمستان رشد کمتری دارند و از فصل بهار به بعد رشد خود را شروع میکنند. بنابراین کود دهی باید از فصل بهار شروع شده و در فصل پاییز متوقف شود. البته توجه کنید که گونه خاصی از کاکتوس ها هم وجود دارند که در زمستان رشد بیشتری دارند و در این فصل شروع به گل دهی میکنند که در این نوع کاکتوس ها باید در زمستان کود دهی انجام شود.

کود کاکتوس معمولا باید هر دو هفته یکبار به گلها داده شود.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که به کاکتوسی که تازه آن را در گلدان گذاشته اید کود ندهید. زیرا کاکتوس مدت یک الی دو ماه زمان نیاز دارد که به شرایط جدید عادت کند.

آیا میتوان از کود گاوی نیز استفاده کرد؟

بله میتوان استفاده کرد به شرطی که کود شما عاری از هر گونه باکتری و میکروب آلوده باشد. بهتر است قبل از استفاده با قارچ کش کود گاوی را ضد عفونی کنید.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*